AYIN FLAVOUR GENIUS’U – BÜLENT SEFER

Flavour Genius olmanız için size ne ilham verdi?

Barmenlik benim rüya mesleğimdi. 1993 yılından beri yiyecek içecek sektöründeyim. Meslek hayatım boyunca pek çok barda çalıştım ve pek çok kişiye iyi bir miksolojist olmaları için destek oldum. 2017 yılından beri dünyanın en büyük içecek çözümleri markalarından birisi olan DaVinci Gourmet’de Flavour Genius yani aroma dehası olarak rol alıyorum. Görevim gereği artık içecek tasarımlarımı dünyanın en büyük içecek zincirlerine sunup, insanların tüm duyularına dokunabilme şansına sahibim ve bu fırsat benim Flavour Genius olmamdaki en büyük etkendi. DaVinci Gourmet markası dünyanın lider tat ve beslenme şirketlerinden Kerry bünyesinde ve Kerry gibi dünya devi bir şirkette çalışmak da benim için her zaman gurur verici bir şey.

Sizce 2019 yılında Türkiye’deki en popüler aroma trendleri ne olacak?

Meyvemsi aromalar için konuşursak Çarkıfelek meyvesi hala çok popüler. Yuzu da yakın zamanda popülaritesini arttıracak bir diğer meyve. Sağlıklı içecek içmek isteyen tüketiciler için ev yapımı artizanal limonatalar, aktif karbon kömür, zerdeçal, kombucha çayı içecekleri ve matcha çayı gittikçe daha popüler olan trendler olacaklar. İçecek karıştırıcılarında ise tonik popülerliğini arttırıyor ve aromalı artisanal tonik içecekleri trendi de büyümeye devam edecek.

Yeni içecekler yaratırken ilhamı nereden alıyorsunuz?

Kendimi miksoloji teknikleri konusunda uzman olmak için eğitmiş olmama rağmen, ilgili makaleler ve kitaplar aracılığıyla bilgilerimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum. Ayrıca en popüler mutfak şeflerinin yiyecek kreasyonlarından da farklı ilham alıyorum. Lezzet ilhamları sadece içtiğim şeylerden değil, aynı zamanda yediklerimden de geliyor. Yıllar içinde, yeni fikirleri almak için birçok farklı ilham verici paylaşımlar paylaştığımız global miksolojistler ve barmenlerden oluşan birçok sosyal medya toplulukların da bir parçası oldum. Genel olarak ilham aldığım yerleri buralar olarak özetleyebilirim.

Bir içecek yaparken deneyimlediğiniz en ilginç lezzet kombinasyonu nedir?

Meslek hayatım boyunca birçok ilginç lezzet kombinasyonu denedim. Aralarında bana göre en ilginç olanlar;

 • Muz + Maydanoz
 • Adaçayı + Çikolata
 • Elma + Lavanta
 • Çilek + Domates
 • Avokado + Kahve
 • Beyaz Çikolata + Siyah Havyar
 • Fesleğen + Karanfil + Mango
 • Nane + Hardal
 • Fındık + Muskat

Bir içecek oluştururken en zor olan şey nedir sizce?

Benim için, Flavor Genius olmak, insanların beş duyusunu sevgi, tutku ve ustalıkla uyandıracak harika bir içecek mühendisi olmak anlamına geliyor. Bu nedenle içecek oluştururken sadece trendleri takip etmek yetmez, aynı zamanda gelecekteki trendleri de yaratmak gerekir. İşin belki de en zor kısmı budur.

Bu mesleği öğrenmek isteyen hevesli genç baristalara veya miksologlara ne tür tavsiyelerde bulunursunuz?

Onlara tavsiyem, yaptıkları işi sevmeleri, işleriyle ilgili kendilerini olabildiğince geliştirmeleri, öğrenmeye açık olmaları ve gelecek nesillere ilham vermeleri ve bilgilerini aktarmaları. Son olarak yaptıkların işin en iyisini yapmaları.

Flavor Genius olmanın en keyif verici tarafı nedir?

Bu işin en güzel yanı , tüketicilere harika ürünler yaratmak için tutkuyla çalışan küresel ve büyük bir ailenin üyesi olmak. Flavor Genius olarak farklı ülkelere seyahat etmek benim için en keyifli ikinci şey. Yeni trendleri ve farklı ülkelerde neler olup bittiğini görmek ve farklı kültürlerden ilham almak paha biçilemez bir deneyim.

İçecek tasarlama konusunda tutkulu olmak veya içecek yapımında ustalaşmak arasında seçim yapmak zorunda olsaydınız hangisini tercih ederdiniz?

Kesinlikle tutkulu olmayı seçerdim, çünkü her işin en önemli yanı, yaptığınız işi sevmektir. Gerekli bilgi ve becerileri öğrenebilir, kendinizi eğitebilirsiniz ancak tutkunuz yoksa her şey çok daha zor olacaktır.

RED DAISY

Application story / Description

Papatya çayı ve sevgi ile yaratılmış kırmızı meyvelerin karışımı olan hoş bir aperatif içeceği.

Mlzemeler:

Papatya çayı (6 saat boyunca soğuk demlendirilmiş) 90 ml
DVG Superberries şurubu 10 ml
DVG Shortbread Cookies şurubu 10 ml
Karışık Berry Köpüğü Bardağı tamamlamak için
Buz 120 g
Papatya Garnitür

Karışık Berry Köpüğü Tarifi:

100 ml Karışık Berry Meyve karışımı, 100 ml taze krema, 30 ml DVG Cheesecake sosu, 5 yumurta akı, 30 ml Flavor Max, 2 tutam tuzu krema sifonuna ekleyin ve 2 adet NO2 kartuşu ile şarj edin. Serin bir yerde saklayın.

Red Daisy Hazırlanışı:

 • Karışık berry köpüğü dışındaki tüm malzemeleri bir shaker’akoyun.
 • Shaker’ı buzla doldurun ve kuvvetlice çalkalayın.
 • İçeceği daha önceden soğutulmuş bardağınıza dökün.
 • Bardağı için karışık meyveli köpüğü ile doldurun.
 • İçeceği papatya çiçeği ile süsleyin ve tadını çıkarın.

CRAZY PARSLEY

Application story / Description

Küba kokteyl klasiği Mojito’ya armut ve maydanozlu, hem sağlıklı hem de lezzetli bir alternatif

Malzemeler

DVG Asian Pear Fruit Mix 20 ml
DVG Limonata Karışımı 20 ml
DVG Matcha Green Soda Karışımı 20 ml
Taze maydanoz yaprakları
Lime dilimleri 3 wedge
Soda Water 75 ml
Buz 120 g

 

DVG Matcha Yeşil Soda Mix Tarifi:

Soda makinesi kabınıza 750 ml su, 60 ml DVG yeşil elma şurubu, 30 ml DVG Limonata Aromalı Şurup, 10 gr Matcha tozunu koyun ve 2 adet Co2 kartuşlarını şark edin. Karışımı buzdolabında saklayın.

Crazy Parsley Hazırlanışı:

 • Shaker’ınızında içindeki lime dilimlerini dilimleri ve maydanoz yapraklarını kokteyl tokmağı yardımıyla ezin.
 • Shaker içine yeşil soda dışındaki tüm malzemeleri koyup buzla doldurun ve iyice çalkalayın.
 • İçeceği bir bardak içine dökün ve üzerini yeşil soda karışımı ile tamamlayarak servis edin.
 • Enjoy!